Tüm illerdeki

Mobilya

imalatçılarını görüntülemek için tıklayınız


Bu portalın amacı Türk mobilya sektörünün gelişimine katkı sağlamaktır. Türk mobilya sektöründeki rekabet olgusu, kaynakları ve sektörün performansının sürekliliği, sektörün ulusal ekonomideki önemi, oluşturduğu istihdam ve ihracattaki payı nedeni ile tarafımızca portallaştırılmaya değer olarak görülmüştür. Mobilya imalat sektöründe faaliyet gösteren girişimci firmalara yeni pazar olanakları yaratmak portalımızın temel misyonudur.

Bu portal aracılığıyla imalatcılar ulusal bazda kendilerini tanıtabilirken alternatif hammadde ve tedarik kaynaklarına ulaşabileceklerdir. Sizlerden gelen görüş ve önerilerle kendini sürekli geliştirip yenileyerek yayın hayatına devam edecek olan bu portal mobilya sektörünün nabzını tutacaktır.

soliki
« MAKALELER / Geri Dön / Depreme dayanıklı mobilya imalatı

Tüketiciyi Koruma Derneği'nin (TÜKODER) deprem gibi doğa olaylarında tüketici haklarını saptamak amacıyla düzenlediği toplantının öncesinde Milliyet Tüketici Köşesi olarak kendi önerilerimizi sıralamış ve sizlere de çağrı yapmıştık. O çağrıya yanıt olarak dikkate değer öneriler geldi.

Ankara'daki Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar, tüketici güvenliği açısından depreme dayanıklı mobilya üretilmesini istiyor ve şöyle diyor:

"Mobilyalar depreme dayanıklı olarak üretilmeli. Ayrıca bunların evlere montajı da yine deprem koşulları gözönüne alınarak yapılmalı. Bu konuda hem yasa çıkarılmalı, hem de tüketici bilinçlendirilmeli."

Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yavuz Odabaşı ise konutların da bir ürün ve hizmet gibi düşünülmesi gerektiğini belirterek, "Yapılar gelişigüzel üretilemez ve insan sağlığına zarar verecek şekilde tasarlanamaz" diyor. Bu çerçevede tüketicinin satın aldığı konutun girdilerinin (zemin, proje, demir, çimento vs.) kalitesinden sorumlu tutulamayacağına dikkat çekiyor. Tüketici hakları açısından sorumlu olanlar hizmeti verenler. Tüketicinin yapılarla ilgili ödediği yıllık vergilerin de konutların güvenliği için ödenen bir bedel olduğunu belirtiyor. Bu arada ucuz konut satın alan tüketicinin suçlanmasının da serbest piyasa ekonomisinin ruhuna aykırı olduğuna işaret ediyor.

Bu konudaki diğer okur önerileri ise şöyle:

* Mali müşavir Orhan Arabacıoğlu: Bir inşaatın kalitesi sağlıklı maliyet hesaplarıyla anlaşılabilir. 5 katlı bir binanın ne kadar, ne cins ve ne kalite demir - çimento gereksinimi olduğunu bilirsem, bana verilen belgelerdeki verilerin gerçeği yansıtıp yansıtmadığını irdeleyebilirim. Yoksa şu anda olduğu gibi birbirinin aynı 2 bina için ibraz edilen malzeme belgelerini 2 ayrı meslektaşım da doğru kabul etmek zorunda kalacaktır. Binaların depremde dimdik ayakta kalması için gerekli teknik verilerin m2 maliyetleri her yıl ilan edilmelidir. Böylece belediyeler iskan vermek için asgari inşaat maliyet raporu isteyerek bir çeşit inşaat kalitesi denetimi de yapmış olurlar.

* Ankara'dan Vakıf Evrensel 2000 Girişim Grubu sözcüsü Şevket Çorbacıoğlu:

- Deprem fonu oluşturulmalı. Tüm hakedişlerden, ihale bedellerinden, satış ve kiralamalardan bu fona yüzde 1'lik aktarmalar yapılmalı. Ayrıca yapım sürecinin tüm aktörleri (malzeme - maliyet - mühendis - mimari yapılar) fonun kaynağı haline getirilmeli.
- Fay hattında monolitik panellerden oluşmuş prefabrik evlerle 2 milyon adet konutun yenilenmesine gidilmeli
- Fay hatlarında geleneksel yapı teknolojisi yerine yaksek yapı teknolojisi normları oturtulmalı. Bu bölgelerde iş yapan firmalara teknoloji transferi kolaylığı sağlanmalı.
- Fay hattında özellikle kırsal kesimde devlet desteğiyle her 5 aileye bir çadır bulundurma zorunluluğu getirilmeli. (Yap - satçı firmalar ve toplu konut yapanlar da bunu desteklemeli.)
- Özerk proje denetim merkezi PRODEM yaşama geçirilmeli. PRODEM kamu görevlileri, sivil toplum örgütleri, meslek odaları temsilcilerinden oluşmalı ve görevi yapım sürecinin tüm aşamalarını denetlemek olmalı.

Kaynak: Meral Tamer / Milliyet

 


Mobilya imalat haberleri
Yükleniyor
mobilya fuarları

» Ana sayfa | » Makaleler | » Tedarikçiler | » Firma Ekle | » İletişim

© 2008 mobilyaport.com | Site içeriğinde yer alan hiçbir fotoğraf ve metinler mobilyaport un izni olmadan ticari amaçla kopyalanamaz, çoğaltılamaz, dağıtılamaz. İnternet ortamında kullanılamaz. Aksine hareket edenler hakkında ihtara gerek duyulmaksızın yasal işlem yapılır. | Yasal Uyarı
ilicMedia